BETÖLTÉS...

Reduce-Reuse-Recycle

Sehol, de a Mátra tetején különösen nem illik feleslegesen szemetet gyártani. 

Így nem vertük le a fürdők régi csempéit, mindösszesen vékony-bár műanyag-burkolattal fedtük el őket, az új csempék mind újrahasznosítottak. 

Megtartottuk a bútorlábakat új lapokat nagyolva föléjük. A régi lapok már fafestmények  deszka alapját adják. 

Néhol fellelheted a régi lámpákat is, bár már LED égőkkel, még az egykor szobánként csúfolkodó régi műanyag növényeket sem dobtuk ki , ugyanis nem bomlanak le a szeméttelepen, hanem újra gondolva, csoportba rendezve a bejárati barlang sötétjét oldja. A rozsdafarkúak már letesztelték és bejött nekik. 

Kidobott sílécekből készült a fogasfal, kötéseik kiváló szekrényfogantyúként szolgálnak. Az egykor hófehér, mára már megsárgult, ám hibátlan belső és külső ajtók átfestve élnek tovább, az átadópult pedig nem más, min egy 150 éves malomból megmaradt túlélő faanyag. 

A fenntarthatósági anyag „mantra” betartása amúgy komoly költségmegtakarítást is jelent!

Energia

Ez a legfogósabb fenntarthatósági területünk. A Mátrában ugye fából van a legtöbb, de a fatüzelés nem programozható és még csak nem is a legkörnyezetbarátabb megoldás. Mi az áramot hoztuk ki győztesnek minden tekintetben, de az újra üvegezés után ismét működőképes régi kandalló a tűz szerelmeseit nem hagyja érintetlenül – fa aztán bőven akad hozzá. 

Az izzók természetesen LED-ek. A házat délről az Őrfenyők árnyékolják, így a legvadabb nyárban sem kell légkondi – igaz, hogy így a napenergia felhasználás lehetősége csökkent. No de valamit valamiért, élő öreg barátainkat meg aztán nehogy már pár napelemért kivágjuk!

A ház további külső szigetelését most tervezgetjük: a természetes anyagoknak és a növényzetnek nagy szerepe lesz majd itt is.

A bio-öko minősítésű háztartási szereket és hatékonyságukat folyamatosan teszteljük. Ezek találhatóak fürdőszobáinkban és a konyában is. (Kérjük mást ne használjatok: biológiai kezelésű szennyvíz ciszternánk működése csak így garantálható!)

A Hely Szelleme

Díszítő elemek tekintetében (ha már az egyik “tulaj” bútorfestő is) a természeti anyagok és minták mellett a helyi népművészeti (palóc és tót) és ú.n. erdei „tribal”, azaz törzsi motívumok sajátos egyvelegét jelenítjük meg értelmezhető, de Foltos kavalkádban. 

Vidrócki Marci helyi betyár is kapott egy sarkot, csakúgy mint a szénégetők és az üveghutások. Az ő egykori jelenlétüknek kerti építményeink állítanak hamarosan tolakodásmentes emléket.